آیا می دانیدهای نقشه ای

نقشه پراکنش آلوده ترین شهرها و کشورهای جهان

نقشه آلوده ترین شهرهای جهان بر اساس شاخص های PM2.5 و PM10

متاسفانه باز هم فصلهای سرد سال است بازهم مثل همیشه مه دود فوتوشیمیایی، وارونگی هوا، و وضعیت بحرانی اغلب شهرهای پر جمعیت ایران. اما آیا آلوده ترین شهرهای جهان از نظر شاخصهای کیفیت هوا در ایران هستند؟ بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی (World Health Organization: WHO) در سال 2014، آلوده ترین شهرهای جهان از نظر غلظت ذرات معلق با قطر کمتر از دو و نیم میکرون(PM2.5) در هندوستان و پاکستان قرار دارند. جالب تر اینکه، خرم آباد آلوده ترین شهر ایران در این گزارش قید شده است.

اما اخیراً واشنگتن پست به نقل از سازمان بهداشت جهانی (World Health Organization: WHO)  در گزارشی اعلام کرده است، دهلی دیگر آلوده ترین شهر جهان نیست! و زابل از ایران گوی سبقت را از رقیب هندی ربوده است!

جالب اینکه بر اساس این گزارش زابل حتی در شاخص غلظت ذرات معلق با قطر کمتر از ده میکرون(PM10)، آلوده ترین شهر ایران گزارش شده است.

هر چند بر اساس گزارش تلگراف جای امیدواری هست، هنوز آلوده ترین کشور جهان از نظر آلودگی هوا ایران نیست و با اختلاق کشورهای هند و پاکستان در پیش خود داریم!

 

دکتر بهزاد رایگانی

دکتر بهزاد رایگانی، عضو هیات دانشکده محیط زیست وابسته به سازمان حفاظت محیط زیست می باشد. وی دانش آموخته رشته مهندسی منابع طبیعی-بیابان زدایی از دانشگاه تهران است. ایشان بیش از 15 سال در حوزه سنجش از دور و سامانه های اطلاعات جغرافیایی تجربه کار پژوهشی دارد و از سال 1392 در دانشکده محیط زیست استاد دروس سامانه های اطلاعات جغرافیایی و سنجش از دور در مقطع کارشناسی ارشد می باشند.

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

اینها را هم ببینید

بسته
Translate »
%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
بسته