بانک نرم افزارنرم افزار GIS یا RS

دانلود نرم افزار SeaDAS 7.4 برای تحلیل و تغییر فرمت داده های رنگ اقیانوس (netCDF4)

تبدیل فرمت داده های درجه حرارت سطح آب، رنگ اقیانوس فرمت NetCDF4 به GeoTIFF

داده های رنگ اقیانوس ناسا (NASA Ocean Color) از سال 2014 از فرمت معمول hdf به فرمت جدیدتر NetCDF4 تبدیل شده اند که در حال حاضر اغلب نرم افزارهای بسیار قدرتمند پردازش داده های رستری مثل ArcGIS، ENVI، ERDAS IMAGINE و حتی TerrSet قادر نیستند، فرمت این داده ها را به طور کامل بخوانند و تغییر دهند، هر چند NetCDFهای ورژن قبلی اغلب به راحتی توسط ArcGIS و TerrSet قابلیت تبدیل داشتند. نرم افزار SeaDas ناسا یک بسته نرم افزاری جامع برای پردازش، نمایش، تحلیل و بررسی کیفیت داده های رنگ اقیانوس است. در حال حاضر مطابق جدول زیر، چندین سنجنده ها در حال دریافت داده های اقیانوس و آب هستند که مشخصات آنها را مشاهده می نمایید.

سایت رنگ اقیانوس ناسا بجز اغلب سنجنده های جدول بالا، داده های سنجنده های دیگری که قبلاً اطلاعات اقیانوسی و آبی را دریافت می کردند مانند SeaWiFS و Aquarius را نیز تامین می کند. جدول زیر فهرست کامل داده های سنجنده های رنگ اقیانوس موجود در سایت رنگ اقیانوس ناسا را نشان می دهد (در حال حاضر دریافت اطلاعات از این سایت برای کاربران ایرانی با محدودیتهایی همراه است و نیاز است برای دریافت اطلاعات از تغییر ای پی استفاده شود).

در حال حاضر جهت تحلیل و پردازش داده های این سنجنده ها از سال 2014 به بعد تنها می توان از نرم افزار SeaDAS استفاده نمود. به کمک این نرم افزار مطابق شکل زیر پس از باز کردن داده، کافی است از بخش File Manager بر روی فولدر Raster کلیک کنید و تصویر مورد نظر را با دوبار کلیک موس باز کنید و تحلیل مورد نظر را انجام دهید. همچنین جهت تغییر فرمت داده کافی است از منو Raster گزینه Reproject را انتخاب کنید و ضمن مشخص کردن نوع resample، فرمت دلخواه را معرفی کنید.

مشاهده ادامه این مطلب فقط برای اعضای سایت فراگیر علمی تخصصی محیط زیست فراهم می باشد. خواهشمنداست جهت مشاهده کامل این نوشته، ثبت نام کنید و به حساب کابری خود وارد شوید. ثبت نام در اینجا کاملاً رایگان است.

دکتر بهزاد رایگانی

دکتر بهزاد رایگانی، عضو هیات دانشکده محیط زیست وابسته به سازمان حفاظت محیط زیست می باشد. وی دانش آموخته رشته مهندسی منابع طبیعی-بیابان زدایی از دانشگاه تهران است. ایشان بیش از 15 سال در حوزه سنجش از دور و سامانه های اطلاعات جغرافیایی تجربه کار پژوهشی دارد و از سال 1392 در دانشکده محیط زیست استاد دروس سامانه های اطلاعات جغرافیایی و سنجش از دور در مقطع کارشناسی ارشد می باشند.

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

اینها را هم ببینید

بسته
Translate »
%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
بسته