یادداشت های دکتر رایگانییادداشتهای محیط زیستی

واقعیت های تلخ کانون های گرد و غبار در کشور

آیا هنوز منشا اصلی کانون های تولید گرد و غبار خارج از کشور است؟

در حال بررسی صفحه اینستاگرام ناسا گودارد (NASA’s Goddard Space Flight Center)، ناگهان در یک عکس موضوع بسیار جالب توجه ای نظرم را به خود جلب کرد. خبر در مورد مشاهده یک سیکلون حاره ای توسط ماهواره ترا، سنجنده مودیس بود. اما در بخش شمال غربی تصویر یک رویداد غم انگیز در خاک کشور عزیزمان در دریای عمان قابل مشاهده بود. در سرتاسر کل طول نوار سواحی دریای عمان کانون های وسیع گرد و غبار قابل مشاهده بود. متاسفانه با اندکی فاصله از ساحل در داخل خشکی نیز کانون های گرد و غبار را به وضوح می توانستم ببینم!!

هر چند خیلی از مدلهای پیش بینی کانون های گرد وغبار بخشهای ناچیزی از نوار ساحلی ایران را به عنوان کانون معرفی می کنند.

اما بعد از خشک شدن دریاچه های هامون و تبدیل شدن بسترهای این دریاچه ها به کانون های گرد و غبار گسترده برای کشورهای افغانستان، پاکستان و حتی هندوستان

خشک شدن یا کم آب شدن اغلب تالاب های استان خوزستان با انتقال آب، سدسازی متعدد

حالا دیگه کمتر استانی رو پیدا می کنیم که با مدیریت ناپایداری که روی آب داشتیم، کانون گرد و غبار نداشته باشه!!!

بعد از پروژه ای که بر روی شناسایی کانونهای گرد و غبار استان البرز داشتم، متوجه شدم خطر گرد و غبار از آنچه فکر میکنیم به ما نزدیکتره. همین حوالی استان تهران و استان البرز، کانون های گرد و غباری داریم که تصورش رو هم نمی کردیم، آنقدر وسیع و آنقدر نزدیک که می توانند طوفان های گرد و غبار عظیمی تولید کنند!!!!

خیلی نزدیک، خیلی واقعی!!! بیخ گوش من و شما!!!

یادداشت: دکتر بهزاد رایگانی

دکتر بهزاد رایگانی

دکتر بهزاد رایگانی، عضو هیات دانشکده محیط زیست وابسته به سازمان حفاظت محیط زیست می باشد. وی دانش آموخته رشته مهندسی منابع طبیعی-بیابان زدایی از دانشگاه تهران است. ایشان بیش از 15 سال در حوزه سنجش از دور و سامانه های اطلاعات جغرافیایی تجربه کار پژوهشی دارد و از سال 1392 در دانشکده محیط زیست استاد دروس سامانه های اطلاعات جغرافیایی و سنجش از دور در مقطع کارشناسی ارشد می باشند.

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

اینها را هم ببینید

بسته
Translate »
%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
بسته