آموزش گام به گامفیلم آموزشیفیلم آموزشی با موضوع RSگام به گام با انوی

آموزش ویدئویی گام به گام نرم افزار انوی (ENVI 5.3)

فیلم آموزشی نرم افزار ENVI

بدون شک نرم افزار ENVI یکی از بهترین نرم افزارهای تجاری برای پردازش تصاویر ماهواره ای به شمار می رود که به عنوان یک رقیب قدرتمند برای نرم افزار ERDAS IMAGINE توانسته است نظر علاقمندان بسیاری را بخصوص در ایران به خود جلب کند. یادگیری نرم افزارهای متنوع در یک زمینه خاص می تواند سرعت انجام تحلیلهای مورد نیاز را به طور قابل ملاحظه ای بالاتر ببرید زیرا برخی نرم افزارها برای انجام تحلیلهای پیچیده، ابزارهای ساده ای ارائه می کنند که انوی در این موضوع می تواند سرآمد باشد.

در اینجا بر اساس درخواستهای متعدد علاقمند حوزه سنجش از دور، دکتر بهزاد رایگانی یک دوره فیلم آموزشی رایگان برای همراهان همیشگی سایت فراگیر علمی تخصصی محیط زیست در نظر گرفته است که به تدریج تکمیل شده و در اختیار علاقمندان قرار خواهد گرفت.

در جلسه اول فیلم آموزشی نرم افزار ENVI دکتر بهزاد رایگانی عضو هیات علمی دانشکده محیط زیست به معرفی اجمالی نرم افزار ENVI پرداخته است.

مشاهده ادامه این مطلب فقط برای اعضای سایت فراگیر علمی تخصصی محیط زیست فراهم می باشد. خواهشمنداست جهت مشاهده کامل این نوشته، ثبت نام کنید و به حساب کابری خود وارد شوید. ثبت نام در اینجا کاملاً رایگان است.

در جلسه دوم دکتر بهزاد رایگانی به شیوه ورود داده لندست 8 به محیط نرم افزار انوی بر اساس متادیتا می پردازد و شیوه تبدیل مقدار ارزش رقومی به تابندگی (radiance) را توضیح می دهد. همچنین در ادامه به ورود داده های hdf مودیس به محیط نرم افزار انوی پرداخته می شود و در ادامه برنامه افزودنی mtck (جهت دریافت افزونه به این آدرس مراجعه فرمایید) معرفی می شود و شیوه نصب آن و استفاده از آن جهت رفع خطای پاپیونی (MODIS Bow-Tie Effect) در تصاویر مودیس تشریح می شود.

در جلسه سوم دکتر بهزاد رایگانی ابتدا در مورد بازنمایش تصاویر ساخته شده جلسه قبلی، توضیح می دهد، سپس تنظیم مقادیر پیش فرض نمایش فایلها در نرم افزار را توضیح می دهد. در مرحله دوم ابزارهای Cursor value و Crosshairs توضیح داده می شوند و شیوه تغییر RGB گفته می شود و ابزارهای جابجایی تشریح می شوند. در مبحث بعدی استخراج پارامترهای آماری به شکلهای مختلف بیان می شود و تعریف یک ناحیه مورد علاقه و استخراج پارامترهای آماری از آن ذکر می گردد. در قسمت دیگر انواع نیمرخها (ترانسکت و طیفی) معرفی می شوند و فراخواهید گرفت چگونه شاخص NDVI را در نقاط مختلف بررسی کنید. در انتها شیوه Color Slice توضیح داده می شود و خواهید آموخت چگونه یک کاربری را با رنگ متفاوت در تصویر به نمایش در آورید و از آن تصویر طبقه بندی شده بسازید.

بدون شک نرم افزار ENVI یکی از بهترین نرم افزارهای تجاری برای پردازش تصاویر ماهواره ای به شمار می رود که به عنوان یک رقیب قدرتمند برای نرم افزار ERDAS IMAGINE توانسته است نظر علاقمندان بسیاری را بخصوص در ایران به خود جلب کند. یادگیری نرم افزارهای متنوع در یک زمینه خاص می تواند سرعت انجام تحلیلهای مورد نیاز را به طور قابل ملاحظه ای بالاتر ببرید زیرا برخی نرم افزارها برای انجام تحلیلهای پیچیده، ابزارهای ساده ای ارائه می کنند که انوی در این موضوع می تواند سرآمد باشد. در اینجا بر اساس درخواستهای متعدد علاقمند حوزه سنجش از…

لطفا به این نوشته امتیاز دهید

امتیاز این نوشته

User Rating: 3.51 ( 20 votes)

عابد ترابی نیا

کارشناس ارشد آلودگی محیط زیست- پژوهشگر- کارشناس و مدرس GIS- (سنجش از دور) RS- مدل سازی آلودگی صوت- نرم افزار های مرتبط با محیط زیست و نقشه سازی

مطالب مرتبط

8 thoughts on “آموزش ویدئویی گام به گام نرم افزار انوی (ENVI 5.3)”

  1. با سلام و عرض خسته نباشید خدمت استاد گرانقدر جناب آقای دکتر رایگانی
    تشکر می کنم از سایت پر بارتون. ببخشید قبلا مجموعه هشت نه جلسه ای از کلاسهای آموزشی برای نرم افزار های erdas و envi و idrisi گذاشته بودید مثل اینکه اونا رو برداشتین؟
    و اینکه همون کلاسها رو دوباره اپلود می کنید یا اینا جدید هستند؟
    با تشکر

    1. با سلام، ویدئو ها قابل دانلود هستند، با توجه به مشترک بودن سرفصل ها، ویدئو یک بار در سایت آپلود می شود، مگر اینکه سرفصل جدیدی تدریس شود یا ورژن نرم افزار به روز شده باشد

پاسخی بگذارید

Translate »
%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
بسته