اخبار علم و فناوری

کاهش آلودگی هوا و اثرات آن در مناطق شهری

راه های پیشگیری از زیان های آلودگی هوا

با وجود آلودگی شدید هوا در کلان شهرهای کشور، آشنایی با روشهایی که اثر این آلودگی ها را بر روی شهروندان کاهش می دهند یا از انتشار بیشتر این آلاینده ها جلوگیری میکند، می تواند از مشکلات سلامتی آتی جلوگیری نماید.

جلوگیری از آلودگی خانگی

 1.انتخاب کردن یک تصفیه کننده هوا  : تصفیه کننده های هوا دستگاههایی هستند که آلاینده ها را از هوا حذف می کنند. آنها معمولا از یک فیلتر قابل تعویض برای جذب آلاینده ها در هوا استفاده می کنند. چهار نوع اساسی برای تصفیه هوا وجود دارد:

فیلتر ذغال سنگ : از یک لایه ضخیم از کربن ، برای فیلتر آلودگی ها از هوا استفاده می کند. فیلترهای کربن ذغال سنگ معمولا برای تمیز کردن آب برای سیستم های آب آشامیدنی نیز استفاده می شوند، زیرا آنها ارزان، طولانی مدت و موثر هستند.

فیلتر الکترواستاتیک : تصفیه کننده ها از الکتریسیته استفاده می کنند تا ذرات را از هوا بیرون بکشند، به همین ترتیب یک شانه پلاستیکی جیبی که یک بار استاتیک دارد، آنها را جذب می کند. از آنجا که این فیلترها از یک میدان الکتریکی برای جذب آلاینده ها استفاده می کنند، نیازی به کشیدن هوا از طریق یک فیلتر ضخیم نیست، که باعث می شود آنها ساکت تر و ارزان تر باشند.

فیلتر HEPA : یک نوع بسیار محبوب از فیلتری است که شهرت دارد و موثر تر از همه روش های فیلتر کردن در خانه است. HEPA مخفف “ریزپردازنده با راندمان بالا” High efficiency microprocessor است. فیلترهای HEPA  می توانند تاییدکنند که 99.7 % یا بیشتر از تمام ذرات هوا که بیش از 0.3 میکرومتر دارند فیلتر می شوند .

فیلتر یونیزاسیون : این نوع تصفیه کننده ها از یک بار الکتریکی  با قدرت بالا برای آلودگی های یونیزه استفاده می کنند . فیلترهای یونیزاسیون حداقل تا حدودی موثر هستند، اما کارایی آنها در مقایسه با سایر انواع فیلترها توسط نهادهای معتبر (مانند گزارشات مصرف کننده ها) مورد سوء استفاده قرار گرفته است، و به همین دلیل استفاده از آن را توصیه نمی کنند.

2. تصفیه کننده هوای خود را نصب کنید انتظار می رود که بین 60 دلار تا 300 دلار برای یک دستگاه تصفیه خانه پرداخت شود. فیلترهای موجود در این دستگاه ها باید گاهی اوقات جایگزین شوند، اما خود دستگاه ها باید تا سال ها مورد استفاده قرار گیرند .

اطمینان حاصل کنید که دستورالعمل های تصفیه کننده  را بخوانید و فیلتر را با توجه به جدول زمان بندی پیشنهادی جایگزین کنید.

3. حفظ تهویه مناسب : بخش عمده ای از آلودگی در منزل شما به احتمال زیاد به علت استفاده از روش های تهویه نامطلوب است . بعضی از آلودگی از خارج وجود دارند، بدون توجه به آنچه شما انجام می دهید (این چیزی است که برای تصفیه کننده وجود دارد)

به روزرسانی فیلترهای قدیمی دارای برچسب قیمت نسبتا خوب ​​است .

پنجره ها را باز کنید ،این یکی از بهترین راه های کاهش آلودگی در خانه است که اجازه می دهد هوا – حتی هوای آلوده – از طریق خانه جریان یابد، به ویژه اگر شما سیستم تهویه داخلی فیلتر شده ای ندارید. پنجره ها را باز کنید هر زمان که آب و هوا اجازه می دهد و اجازه دهید تا هوا از خانه خارج شود .

یک دودکش نامطلوب  می تواند دود مضر را به خانه شما هدایت کند. تمیز کردن شومینه خیلی سخت نیست، اما تمیز کردن دودکش می تواند مشکل باشد. می توانید با سرویس تمیز کردن تماس بگیرید و قراری را جهت رسیدگی برنامه ریزی کنید .

4. ذخیره نمودن انرژی :

مقدار زیادی از آلودگی در هر شهر از طریق مصرف برق انبوه تولید می شود .

درختان گیاهی در نزدیکی پنجره های خانه شما اگر قرار داشته باشد ، مثلا  اگر درختان بافت لیمویی را در تابستان بچینید، در تابستان سایه  خنک را فراهم می آورند، اما در زمستان به مقدار زیادی نور دریافت می کنند ، که هر دو از داشتن نیاز به برق زیاد در تهویه هوا و روشنایی جلوگیری می کنند.

از روشن کردن چراغها، الکترونیک و چیزهای دیگر که به محض اتمام استفاده از آنها مصرف برق در آنها به اتمام میرسد  ، استفاده کنید. به جای  تصفیه کننده ها و چیزهای دیگر که ممکن است شما ترجیح دهید ، سعی کنید به یک تایمر خروجی ارزان قیمت وصل شوید. تایمر را برای دوره های 10 یا 15 دقیقه ای تنظیم کنید. دستگاه شما برای هر سیکل دیگر روشن می شود، بیشترین تاثیر آن را حفظ می کند، در صورتی که تقریبا نصف مصرف برق را کاهش می دهد.

جلوگیری از آلودگی در محیط عمومی

1.سفر حمل و نقل جاده ای : سیستم های حمل و نقل عمومی به کاهش تلفات یا کاهش انتشارات در محیط کمک می کنند. سیستم های حمل و نقل مانند مترو، تراموا و ریل های سبک اغلب از ترافیک خیابان جدا می شوند، بدین معنی که هنگامی که آنها را سوار می شوید تنفس آلودگی های ناشی از اگزوز ماشین کمتر می شود.

2. راه رفتن را در نظر بگیرید: قدم زدن یا دوچرخه سواری در اطراف شهر را انجام دهید.

اگر شهر شما به طور ویژه آلوده باشد، اگر می خواهید به آن کمک کنید، پیاده روی یا دوچرخه سواری نکنید. این به نظر می رسد برخلاف روند معمول است ، اما در یک شهر با یک مشکل آلودگی جدی می تواند خطرناک باشد. به علت تمرکز فعالیت فیزیکی، به شدت نفس می کشید، ودر نتیجه هوای آلوده بیشتر به شما صدمه میزند .

اگر در این شهر باید پیاده روی کنید یا دوچرخه سواری کنید، بهتر است از خیابان های کنار جاده ای با ترافیک کمتر استفاده کنید برای جلوگیری از جذب گازهای خروجی از وسایل نقلیه .

3. زمان رانندگی خود : اگر شما نیاز به استفاده از یک ماشین دارید، در طول ساعت شلوغی رانندگی نکنید.  

اگر میخواهید از آن استفاده کنید، در نظر گرفتن یک وسیله نقلیه الکتریکی هیبریدی برای کمک به کاهش انتشار آلودگی  در شهر خود مناسب است .

4. سفرهای خود را مطمئن کنید  :

سفرهای درون شهری خود را برنامه ریزی کنید، بجای چندین سفر کوتاه برای خرید مواد غذایی و …، همه را در یک بار انجام دهید.

برای  برنامه سفر آخر هفته به خارج از شهر به کار می رود . هرچه دورتر از هسته شهری قرار می گیرید، آلودگی کمتر به طور کلی وجود دارد. یک دلیل خوب برای خارج شدن از شهر برای یک روز برای خود بسازید .

5. ماسک N95 بخرید : اگر دود در شهر شما بیش از حد  باشد، از فیلتر مناسب ذره ای N95 . در شرایط فوق العاده، استفاده کنید  .

ماسک های دفع، ماسک های جراحی نیز استفاده می شوند . یک عملکرد اولیه ماسک جراحی این است که مایعات و ذرات گرد و غبار را به وارد شدن به دستگاه تنفسی کاربر متوقف کند. آنها برای جلوگیری از گسترش بیماری های هوائی (با مسدود کردن عطسه ها) مفید هستند. مواد آنها برای فیلتر کردن سطح ذرات صحیح میکرونی طراحی نشده اند و در اطراف صورت پنهان نیستند، و شکاف های هوایی زیادی را از بین می برند . ماسک های جراحی در سطح لازم برای مسدود کردن ذرات کوچک 2.5 میکرون، که توسط W.H.O به عنوان عنصر اصلی آلودگی شهری است ، برای محافظت در برابر آن مورد توجه قرار گرفته است .

6.یک ماسک N95 غیر یکبار مصرف جایگزینی بر ماسک یکبار مصرف N95 است :

اگر وضعیت شما دشوار است (به عنوان مثال، اگر شما  که ممکن است به یک بیماری مزمن ریه در معرض دود سیگار مبتلا شوید) و با توجه به اینکه نمی توانید از شهر خارج شوید ، در عوض مبلغی را هزینه کنید  .  در عوض سرمایه گذاری کنید. این دستگاه ها نسبتا بزرگ هستند اما انتخاب فیلترهای کانتور برای گازهای مختلف و سایر آلاینده ها را ارائه می دهند.

یک ماسک غیر یکبار مصرف به طور کلی به نظر می رسد یک ماسک گازداری است که دارای ضخامت است و هم چنین بدون محافظ چشم است.

ارزان ترین ماسک های مکانیکی با توجه به کارایی آنها رتبه بندی می شود و موثر ترین رتبه بندی P100 در ایالات متحده است.

دیگر انواع ماسک ها شامل ماسک های کارتریج شیمیایی و ماسک های تصفیه شده می باشند. این ها گران تر هستند، اما مزایای دیگری مانند گردش هوای بهتر و قابلیت استفاده طولانی مدت را ارائه می دهند.

ترجمه متنی که ازسایت www.wikihow.com برگرفته شده است .

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

اینها را هم ببینید

بسته
Translate »
%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
بسته