معرفی ماهواره ها و سنجنده ها

معرفی ماهواره IKONOS و روش دانلود محصولات آن

ماهواره IKONOS

مقدمه

ماهواره IKONOS-1 در 27 آوریل 1999 به فضا پرتاب شد که با موفقیت در مدار قرار نگرفت. به همین دلیل IKONOS-2 در 24 سپتامبر 1999 در مدار قرار گرفت که نام آن به IKONOS تغییر یافت.

این ماهواره برای نقشه برداری های شهری و روستایی، منابع طبیعی و شناسایی بلاهای طبیعی، نقشه برداری های مالیاتی، تجزیه و تحلیل های کشاورزی و جنگلداری، معادن و مهندسی ساخت و ساز و به ویژه شناسایی تغییرات مناسب می باشد. توانایی این ماهواره در تهیه اطلاعات در تمام جنبه های زیست محیطی آن را منحصر به فردتر کرده است. تصاویر IKONOS توسط شرکت ماهواره ای Imaging به منظور استفاده در صنایع رسانه ای و فیلم برداری، عکسهای هوایی و ماهواره ای برای بسیاری از نقاظ جهان تهیه شده است. داده های این ماهواره با وضوح بسیار بالا به امنیت داخلی و نظارتهای ساحلی کمک شایانی می کند. همچنین تهیه نقشه های DTMs و DEMs را تسهیل می نماید.

معرفی تخصصی

این ماهواره اولین ماهواره تصویربرداری تجاری می باشد که قادر به جمع آوری تصاویر پانکروماتیک با قدرت تفکیک 1 متر و عرض تصویر برداری 11 کیلومتر و همچنین تصاویر چند طیفی با قدرت تفکیک چهار متر در چهار باند آبی، سبز، قرمز و مادون قرمز نزدیک همانند محدوده باندهای یک تا چهار ماهواره Landsas4,5 است. IKONOS دارای مدار بیضی شکل و فاصله کانونی 10 متر می باشد. سنجنده این ماهواره در ارتفاع 681 کیلومتری زمین قادر است تصاویر پانکروماتیک با قدرت تفکیک 82 سانتی متر و تصاویر چند طیفی با قدرت تفکیک زمینی چهار متر برداشت کند. سه آنتن GPS موقعیت و وصعیت ماهواره را در هر لحظه ارائه میکنند. این ماهواره با سرعت 7 کیلومتر در ثانیه قادر به تصویر برداری می باشد.

نمونه تصاویر برداشت شده توسط IKONOS

توانایی برداشت تصاویر سه بعدی از ساختمان ها، جاده ها، سازه های ساختمانی و سایر ویژگی های زمین اجازه بررسی های جزئی تر و با دقت تری را به مهندسین، دانشمندان و پژوهشگران در هر زمینه ای می دهد. تصاویر استریو سه بعدی این ماهواره شامل نقشه برداری برای استخراج نفت، گاز، معادن و محیط زیست و برنامه ریزی های شهری می باشد.

سه ویژگی اصلی تصویربرداری استریو در IKONOS عبارت است از:

  1. توانایی برداشت تصاویر در جهت 360 درجه
  2. نسبت پایه به ارتفاع در تصویر برداری حدود 6/0
  3. تصاویر مشابه به عکسهای هوایی

معرفی اجمالی ماهواره تجاریIKONOS

دسترسی به داده های IKONOS

برای دریافت این تصاویر با داشتن یک حساب کاربری در سایت www.earthexplorer.usgs.gov می توانید با استفاده از آموزش گام به گام زیر اقدام به دانلود تصاویر این ماهواره کنید:

ابتدا وارد سایت شوید، در بخش Seach Criteria با داشتن آدرس در Google Map یا در دست داشتن مختصات و یا یک فایل KML/KMZ می توانید منطقه مورد مطالعه خود را پیدا کنید در بخش Data Setsماهواره مورد نظر خود را از قسمت Commercial Satellite انتخاب کنید و وارد بخش Additional Criteria شوید در این قسمت می توانید باند و تاریخ مورد نظر خود و سایر تنظیمات دلخواه را وارد نمایید. پس از آن وارد بخش Results شوید در این بخش تصاویر جستجو شده نمایش داده می شود.

با فشردن دکمه Add To Bulk Download تصویر مورد نظر را وارد سبد دانلود می کنید.

سپس به قسمت Item Basket رفته و گزینه Proceed to Checkout و پس از آن گزینه Submit Order را بفشارید سپس با نصب نرم افزارBulk Download Application به کمک لینک زیر قادر به دریافت تصاویر خواهید بود

 .

earthexplorer.usgs.gov/bulk

مطالعه بیشتر در سایت  www.satimagingcorp.com

زهرا مصفایی

دانشجوی کارشناسی ارشد ارزیابی محیط زیست، پژوهشگر

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

اینها را هم ببینید

بسته
Translate »
%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
بسته