اخبار علم و فناوریعلم و فناوری

8 فناوری نوین زیست محیطی در سال 2018

تکنولوژی های سازگار با محیط زیست

ما به دانشمندان، محققان و مهندسان برای تولید فناوری های نو در جهت ایجاد آینده ای پایدار اعتماد داریم. به سال 2018، خوش بین باشید. پل هوکن، فعال محیط زیست و برنده جایزه ی موفقیت آمیز 2017 برنامۀ مگابایت Mbg، بعد از گرفتن جایزه در برنامه گفت: “اگر به پیشرفت علم توجه کنید و نگاه بدبینانه ای نداشته باشید، به هیچ وجه شما آن را درک نمی کنید – اما اگر به افرادی که در معرض مشکلات قرار دارند و احساس امیدواری ندارند، توجه کنید به اهمیت موضوع و اثرات مثبت آن پی خواهید برد. ” در اینجا نمونه های کوچکی از نوآوری های علمی که باعث شگفتی شما می شود، خواهیم پرداخت.

1.تغییر خطوط حرکت دوچرخه

برنامه برلین در سال 2018 در مورد مسیر دوچرخه سواری به این ترتیب خواهد بود. دو خط شهری در بالای سطح خیابان قرار می گیرد و برای تنظیم دما و روشنایی داخلی (از پانل های خورشیدی) برای ایجاد شرایط ایمن تر استفاده می شود. ایستگاه های اجاره دوچرخه سواری نیز در سرتاسر محوطه قرار داده می شود.

2.مهندسی گیاه پالایی

محققان موسسه مطالعات زیست شناسی Salk در سن دیگو در حال تحقیق، در مورد چگونگی کاهش گرمایش جهانی با استفاده از گیاهان هستند. گیاهان به طور طبیعی در هنگام فتوسنتز CO2  را از اتمسفر  جذب می کنند، که می تواند به یک محافظ مومی به نام suberin تبدیل شود. دانشمندان امیدوارند با افزایش مقدار تولیدات suberin گیاه، کربن بیشتری از جو را خارج کنند در حالیکه ساختار گیاهان به شرایط آب و هوایی شدید مقاوم می شوند. جوآن چاری Joanne Chory، یکی از ارشدان تحقیق، به “لس آنجلس تایمز” می گوید: “ما فکر می کنیم که می توانیم به 20 برابر آنچه که اکنون به راحتی انجام می دهند، برسیم.”

3.تسلا در اتومبیل های compact

هدف اصلی تسلا تجاری سازی خودروهای برقی بود. کامیون های خودکار و الکترونیکی تسلا توانایی ایجاد پتانسیل عملکرد خوب در جهان را دارد، بخش حمل و نقل ایالات متحده، تقریبا مسئولیت یک چهارم انتشار گازهای گلخانه ای را، ناشی از سوخت کامیون ها می داند. در یک نگاه اجمالی، شرکت های بزرگ مانند Budweiser و Walmart در حال شروع به سرمایه گذاری برای آینده ای سبزتر هستند. به دنبال آن در سال 2019، تسلا احتمالا وسایلی که بر روی کامیون های وانت قرار دارد، را مشخص خواهد کرد.

 

4.مانیتورینگ (دیده بانی) یخچالهای طبیعی

ذوب شدن یخچالها، مشکل بزرگی برای مردم بومی قطب شمال است که معیشت آنها بستگی به شرایط پایدار یخ دارد و به علاوه باعث بالا آمدن سطح دریا می شود.

SmartICE یک سیستم نظارت بر خلبان که اطلاعاتی در مورد ضخامت یخ و شکستن را فراهم می کند تا مردم بومی بتوانند برای ماهیگیری و حمل و نقل بیشتر برنامه ریزی کنند. داده های گزارش شده نیز می تواند به مطالعات دانشمندان در مورد تغییرات آب و هوایی در مناطق قطبی کمک کند.

5.تولید محصولات مهندسی حیوانات در آزمایشگاه

Zoa، یک ماده چرمی ساخته شده از مخمر تخمیر شده توسط شرکت Biofabrication Modern Meadow، در نمایشگاه موزه هنر مدرن به عنوان یک محصول در آینده، نمایش داده است.

همبرگر فاکس آزمایشگاهی، یک برگر نامرغوب است که در حال حاضر در بالای 50 منو در سراسر نیویورک قرار دارد و آخرین دورۀ سرمایه گذاری آن 75 میلیون دلار افزایش یافته است. گرچه هنوز محصولات مهندسی به بازارهای جهانی راه نیافته است، از این محصولات جدید محبوب، در آینده بیشتر صحبت خواهد شد و جایگزین صنعت گوشت، که به عنوان یک آلوده کننده است، قرار خواهد گرفت.

6.بزرگراه خورشیدی در گرجستان

به زودی “اکوسیستم بازسازی بزرگراه ” که به نام The Ray خوانده می شود. 18  مایل جاده ای را با پانل های خورشیدی که انرژی را به ایستگاه های شارژ EV جاده ای تغذیه می کنند، پوشش می دهد. مدل بزرگراه جامع، یک باغ گرده افشان و مزارع کوچک و پایدار، پر از محصولاتی است که اثرات گرم شدن کره زمین را کاهش می دهد.

 

7. دام، یکی از مهمترین پارامترها در تکمیل کشاورزی پایدار

Mootral، یک مکمل طبیعی ساخته شده از پودر سیر و عصاره مرکبات، نشان داده است که هضم گاو را به گونه ای تنظیم می کند که مقدار متان که در اتمسفر آزاد می شود، را کاهش دهد. با توجه به اینکه تله گاز متان در سطح زمین بیشتر از دی اکسید کربن است، باعث گرمایش می شود، این محصول در حال حاضر در مزارع اروپا و ایالات متحده می تواند صنعت گوشت را به شیوه ای وسیع تر پاکسازی کند.

8. پرورش مرجان مقاوم در برابرگرمایش جهانی

همانطور که گرمایش جهانی بر روی صخره های مرجانی در سراسر جهان نیز تاثیر گذاشته است، محققان شروع به تعیین کردن معیارهایی برای انتخاب گونه ای مرجانی کردند که مقاومت بیشتری نسبت به تغییرات دما دارند.

به گفته ی دکتر روت گیتس Ruth Gates, Ph.D “ما می توانیم مرجان های بهتری پرورش دهیم، اما باید این کار را هم اکنون انجام دهیم و باید بسیار فعالانه عمل کنیم”.

منبع:

https://www.mindbodygreen.com/articles/environmental-tech-innovations

فاطمه فرهنگ

کارشناس ارشد محیط زیست پژوهشگر

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

Translate »
%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
بسته