آخرین مطالب : 

ساخت DEM (مدل رقومی زمین) و ساخت TIN از DEM در GIS

با سلام خدمت دوستان
امروز دو کلیپ آموزشی در مورد ساخت DEM با استفاده از خطوط ارتفاعی و لایه مرز منطقه مورد نظر و نحوه ساخت TIN از DEM، قرار می دهم. قبل از آن توضیح مختصری در مورد لایه DEM و کاربردهای آن که از سایت http://gistech.ir خوندم براتون آوردم. لایه خطوط ارتفاعی من از نقشه اتوکدی 1:25000 استخراج شده است.
DEM در علوم زمین، زیست محیطی و مهندسی دارای کاربردهای DEM اول باید مشخص شود که چه نوع اطلاعاتی باید از DEM استخراج شود و دیگر اینکه این اطلاعات معمولا در کجا مورد استفاده قرار میگیرند. در آینده DEM تبدیل به یک راهکار عملی می شود که در کاربردهای مختلفی مثل توسعه تکنولوژیکی گرافیک کامپیوتری و نمایش، تئوری های فضایی و پایگاه داده ها مورد استفاده قرار می گیرد.کاربرد DEM در تعیین مقدار z با استفاده از x و y مشخص، برازش یک سطح جهت تعیین z به عنوان تابعی از x و y با استفاده از x ، y وz نقاط معلوم، تعیین مقدار z در فواصل ثابت از طریق درونیابی با استفاده از x ، y وz نقاط معلوم، تعیین سطح مقطع خط یا صفحه با سطح (تولید پروفیل)، برآورد و ارزیابی منحنی های تراز و تولید پروفیل، تعیین خط دید یا تعیین مناطقی که از سایر نقاط قابل دید هستند، محاسبه حجم بین سطوح مشخص، محاسبه شیب، محاسبه منظر یا جهت شیب، کاربرد های تکمیلی دیگر هم چون تصحیح اعوجاج در عکسهای هوایی.
امیدوارم که مفید واقع شود.
تهیه کننده: ویسی

4 Responses to ساخت DEM (مدل رقومی زمین) و ساخت TIN از DEM در GIS

  1. m.a می‌گه:

    دوستان من امروز عضو گروه شما شدم به امید اینکه بتونم از تجربیات شما در زمینه gis استفاده کنم.الان نیاز شدیدی به شیپ فایل های کامل شهرستان کرج برای تحلیل دارم اگه کسی میتونه منو در این زمینه راهنمایی کنه ممنون میشم.فرصت زیادی ندارم،باید پروژه ام رو تا هفته آینده تحویل بدم.

  2. aram darya می‌گه:

    با سلام و عرض ادب . بسیار سپاسگزارم

پاسخ دهید